Úvod » VÝZNAM MINERÁLŮ

VÝZNAM MINERÁLŮ

Přírodní achát je velice stálý kámen, jenž nám dodává citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu, podporuje sebedůvěru a napomáhá sebepoznání, odhaluje dosud skryté okolnosti. Posiluje soustředění a praktická rozhodnutí, dodává odvahu a upřímnost sám k sobě. Pomáhá překonávat negativní pocity, zahořklost, vnitřní zlobu, odstraňuje vnitřní napětí. Navozuje pocit bezpečí a jistoty, posiluje lásku a dodává odvahu k hledání lásky nové. Pomáhá při citových zklamáních. Stabilizuje auru, ruší a přetváří negativní energie. Výborný ochranný kámen pro malé děti. Předchází střevním potížím. Čistí lymfatický systém a slinivku břišní, posiluje krevní oběh, chrání před vznikem kožních chorob a léčí je.

 

Přírodní Amazonit je receptivní kámen, přiřazen planetě Uran a elementu země. Je mimořádně uklidňujícím kamenem, tiší nervový systém, udržuje v rovnováze mužskou a ženskou energii, rozptyluje negativní energie a rozpouští negativní bloky, zmenšuje obavy a strach, zvyšuje intuici, pohlcuje škodlivé záření z mobilních telefonů a mikrovlnných trub. Zajišťuje úspěch v riskantních krocích. Otevírá srdeční a krční čakru. Léčí osteoporózu, zubní kazy, udržuje v rovnováze metabolismus, přináší úlevu při svalových křečích.

 

Přírodní avanturín podporuje duševní zdraví, sebehodnocení, navozuje klid, rovnováhu a rozkládá negativní emoce. Posiluje a regeneruje srdce, působí příznivě na pokožku, léčí ekzémy a akné, vypadávání vlasů, lupy. Zmírňuje bolesti hlavy a migrény, podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi léčí záněty tlumí nadměrnou chuť k jídlu, takže je vhodný při dietách, pomáhá při léčbě plicních neduhů, psychosomatických potíží, při poruchách spánku. Avanturín je kamenem štěstí. Vyzařuje pozitivní vibrace a přináší prosperitu a majetek. Udržuje rovnováhu mezi ženskou a mužskou energií.

 

Býčí oko je kamenem vitální energie. Posiluje sebedůvěru, paměť a koncentraci. Uvolňuje svalová napětí
a křeče, aktivuje pohybové ústrojí, mírní záněty nervů a jejich průvodní bolesti. Zbarvení býčího oka značí neutuchající živelnou energii.

 

Přírodní howlit se projevuje jako mimořádně uklidňující kámen, působí jako vynikající prostředek proti nespavosti. Howlit dává slovní vyjádření ambicím – duchovním i hmotným – a pomáhá při jejich naplnění. V duševní rovině učí trpělivosti a současně potlačuje vztek a nekontrolovatelnou zlost. Pomáhá rovněž překonávat přehnanou kritičnost a sobectví. Posiluje kladné povahové rysy. Howlit uklidňuje mysl a výborně působí při usínání nebo meditaci. Umožňuje klidnou a racionální komunikaci. Jedná se o kámen posilující paměť a současně vzbuzující touhu po poznání. Dokáže uklidnit rozvířené city. Udržuje rovnováhu vápníku v těle. Přispívá k dobrému stavu zubů, kostí a měkkých tkání.

 

Přírodní jaspis je kámen, jenž přináší klid, oporu a pomoc ve stresu, sjednocuje všechny aspekty života, je ochranným kamenem před fyzickými i duševními riziky, pohlcuje negativní energie, dodává odvahu k naplnění všech záměrů, pomáhá při řešení konfliktů, zvyšuje organizační schopnosti, podporuje rychlé uvažování a představivost, potlačuje nebezpečné touhy a rozmary, přivolává štěstí. Dodává energii, zmírňuje porodní bolesti, podporuje trávení, funkce pohlavních orgánů a oběhový i imunitní systém. Prodlužuje sexuální rozkoš.

 

Přírodní křemen je nejdokonalejší léčivý kámen a lze jej užít při řešení jakéhokoli problému. Podněcuje činnost imunitního systému a uvádí tělo do rovnováhy. Výborně působí při hojení popálenin. Křemen uvádí do vzájemné harmonie čakry a dostává je do souladu s vyššími jemnými těly.

 

Křišťál je univerzální, nejúčinnější léčivý krystal na světě, velmi silný zesilovač energie, jenž energii pohlcuje, uvolňuje a reguluje, uvádí ji do naprosté harmonie. Povzbuzuje psychiku, jasnozřivost, samostatnost, pomáhá sebezdokonalení, ochraňuje před vším zlým a negativním, zvyšuje naše duchovní síly, harmonizuje, odstraňuje bloky a stává se zrcadlem naší duše, čistí a chrání auru, zajišťuje klidný spánek. Odstraňuje škodlivé elektromagnetické záření, čistí geopatogenní zóny. Působí na korunní čakru a ostatní čistí. Při meditaci dokáže odfiltrovat všechny rušivé vlivy. Lze ho použít jako regulátor pro ostatní kameny. Je vhodný na všechny zdravotní problémy, včetně problémů duše. Tiší bolesti hlavy a zubů, neurologické a střevní potíže, nevolnosti, podporuje zažívací trakt, posiluje imunitu, uvádí tělo do rovnováhy a zvyšuje laktaci.

 

Lávový kámen je zemským elementem, který dodává nositeli silnou pozitivní energii a používá se také jako ochranný kámen. Je symbolem životní rovnováhy, silné mysli, cílevědomosti a pomáhá při čistění těla, nebo při boji s obezitou. Láva obsahuje silnou energii sopky, která je vynikající na podporu hojení a vitality.

 

Mramor je kalcit, který prodělal zásadní proměnu, při níž prošel těmi nejtvrdšími podmínkami. Je to vynikající kámen, pokud potřebujete průvodce ve chvílích citových výzev a traumat. Podporuje odolnost
a instinkty zajišťující přežití. Konejšivý kámen učí, že všechno musí jednou pominout a že vše dostane svou novou podobu. Díky němu pochopíte, že jediná jistota spočívá v nalezení svého vnitřního já.
S pomocí mramoru můžete dodat své duši třpytivou čistotu zářící do celého světa. Je-li Váš život příliš chaotický, vnáší do něj stabilitu založenou na vědomí smyslu vlastního života. Pomůže Vám setřást letargii a pokračovat dál v cestě. Mramor působí proti stresu a s ním spojeným poruchám.

 

Přírodní nefrit tlumí přepětí, zabraňuje agresivitě, tiší žal a smutek, pomáhá nositeli nevzdávat se a nepropadat beznaději. Podporuje umění rychlého rozhodování a bystrého úsudku, toleranci. Léčí záněty a nedostatečnou funkci ledvin, pomáhá vyplavování písku z močového ústrojí. Stimuluje funkci srdce, čistí organismus od zplodin a jedů, podporuje funkci střev.

 

Norský labradorit léčí nachlazení, revmatismus, ulevuje napětí při menstruaci, upravuje rovnováhu hormonů, metabolismus, odstraňuje stres, snižuje krevní tlak, hledá a léčí příčiny nerovnováhy.je velmi mocná, působí na rovni fyzické, duševní i zdravotní. Pro svůj opalizující vzhled může být přiřazen všem energiím, planetám a elementům. Je to vysoce mystický a ochranný kámen, vnáší světlo do života, je kamenem esoterického vědění, zasvěcuje do tajemných mystérií, podporuje rozvoj intuice, přináší nové myšlenky, odstraňuje negativní energie útočící na auru, potlačuje strach, nejistotu, zbytky starých zklamání i z minulých životů, posiluje víru v sama sebe, uklidňuje příliš aktivní mysl, rozbíjí iluze a proniká ke kořenům myšlení, vyvolává potlačované vzpomínky na minulost, přináší sílu a vytrvalost, je kamenem proměny a pomáhá nám v době velkých změn.

 

Obsidán je projektivní kámen, přiřazen planetě Saturn a elementu ohně. Zavádí vás do vašeho nejhlubšího nitra a vynáší na povrch pravdu a všechny nevyřešené rozpory, jež byly odsunuty do podvědomí. Je to velmi silný ochranný kámen před magickými útoky, zlem a veškerou negativitou. Má dvojaký charakter: ochraňuje nositele před špatnými vlivy, ale může též pomáhat špatným lidem
v nekalých kouscích. Dodává víru ve vlastní síly a schopnosti, ale může vyvolat i deprese. Pomáhá oprostit se od vnějších vlivů, může prolomit všechny blokády, aktivuje logické myšlení. Tento kámen je vhodný mít při sobě při zkouškách a důležitých rozhodnutích. Pro své silné a dvojaké účinky by měl být nošen
s regulujícím křišťálem. Obsidán posiluje zažívací orgány, detoxikace organismu, snižuje bolest při artritidě a potížích s klouby, léčí záněty vyvolané bakteriemi. Je též přírodní antibiotikum.

 

Přírodní onyx je projektivní kámen, přiřazen planetám Mars a Saturn a elementu ohně. Je to kámen, který ochraňuje před negativitou vědomě namířenou proti vám, v konfliktech všeho druhu, chrání život, dodává sílu, pomáhá v těžkých a nesrozumitelných obdobích, při mimořádném fyzickém i citovém vypětí, zaměřuje naši energii jedním směrem, přináší ráznost a vytrvalost, dovoluje stát se pány svého osudu, poskytuje poučení z minulosti, zvyšuje sebedůvěru a sebekontrolu, léčí stará traumata ovlivňující současný život, snižuje strach a obavy. Udržuje v těle rovnováhuenergií jing a jang. Redukuje nekontrolovatelné sexuální tužby, působí na zuby, kosti, kostní dřeň, léčí krevní poruchy
a problémy nohou.

 

Rubín v zoisitu (anyolit) pochází z Tanzánie, podněcuje činnost korunní čakry, pomáhá při léčení duše v minulých životech, navozuje změněné stavy vědomí, rozvíjí individualitu, přičemž zachovává sepětí s okolím. Zesiluje biomagnetické pole kolem těla.

 

Rudraksha semínka se po tisíce let používaly k duchovním a léčitelským praktikám, protože vytváří obrovskou pozitivní energii pro tělo, mysl a duši. V překladu rudraksha znamená slzy boha Šivy. Rudraksha je z posvátného stromu Elaeocarpus ganitrus, který roste od úpatí Himalájí, v Nepálu a Indii až po jihovýchodní Asii. Semena slouží hinduistům a budhistům na výrobu mal (modlitebních korálů), ctí ho pro svou moc přínášet sílu, mír, štěstí a ochranu. Rudraksha tlumí stres, zklidňuje mysl a pomáha snáze se vyrovnat se starostmi zvyšuje sílu intuice, zklidňuje mysl a mění karmu nostitele, má protistárnoucí účinek, a zvyšuje koncentraci.

 

Růženín je symbolem lásky, krásy a uzdravováni. Učí nás trpělivosti při řešení problémů, sebelásce a dává sílu odpouštět. Oživuje fantazii a tvůrčí myšlení. Odbourává strach, zlost, nelibost, pocit viny. Dodává životní energii. Má pozitivní účinek u chorob ledvin, srdce, jater, plic a genitálií, též u důležitých center vegetativního nervového systému. Léčí infekce močové trubice. Odvádí z těla škodlivé látky a přebytečné tekutiny. Je velmi vhodný pro děti. Odstraňuje apatii, uklidňuje a posiluje srdeční činnost. Pomáhá při dlouhodobých nemocích, psychosomatických poruchách a střevních chorobách. Hojí popáleniny, puchýře a vyhlazuje pleť.

 

Tyrkys náleží receptivní energii, planetám Venuše a Neptun, elementu země. Je to posvátný, ochranný léčivý kámen. Kámen štěstí, amulet cestovatelů. Vhodný pro meditace, zvyšuje intuici. Vyrovnává mužskou a ženskou energii, neutralizuje elektromagnetický smog, dodává sílu, uklidňuje řečníky před projevem na veřejnosti, podporuje kreativitu, brání sebepoškozování. Přináší vnitřní klid, působí proti depresi, strachu a stavech vyčerpání. Podporuje romantickou lásku. Majiteli přináší radost a bohatství. Je to kamen, který snižuje horečky a bolesti hlavy, předchází migrénám, zlepšuje imunitní systém. Vhodný pro detoxikaci a proti zánětům. Reguluje kyselost v organizmu a působí pozitivně na žaludek. Posiluje zrak, potlačuje křeče, působí na dnu, harmonizuje meridiány.

 

Unakit je kamenem vizí a věštění, uvádí do rovnováhy city s duchovnem, uzemňuje, je vhodný k meditacím, ukazuje, kdy je třeba udělat kompromis, objasňuje příčiny zablokování, umožňuje „znovuzrození“, pomáhá při léčení minulých životů tím, že se vydá ke zdroji problému, vyplaví ho na povrch a napraví jej, odstraňuje překážky bránící duchovnímu růstu. Unakit umístěný do prostoru vnáší do okolí uklidňující, příjemnou energii, ruší škodlivé záření TV obrazovek. Tento kámen pomáhá při rekonvalescenci (zvláště těžkých chorob), léčí rozmnožovací orgány, pomáhá v těhotenství, podporuje růst vlasů a kožní tkáně, v případě potřeby pomáhá přibrat na váze.